Kolik stojí Designér?
Interiérový design se zdá být zábavným a hravým povoláním, blížícím se volné tvorbě s nadstandardními honoráři. Je tomu tak ale doopravdy? A co vlastně toto povolání obnáší?
V první řadě je třeba zdůraznit, že tato oblast není jen o estetice. Vkusné sladění barev a materiálů, výběr stylu a doplňků je sice důležitý, ale představuje jakousi „třešinku na dortu“. Profesionální interiérový designér nebo též návrhář, což je český ekvivalent, toho musí umět mnohem více.
Čím práce designéra začíná?
Začíná rozhovorem s klientem. Důležitou součástí profese je umění naslouchat tomu, kdo bude interiér využívat, a klást správné otázky. Bez dostatečných vstupních informací není možné vytvořit interiér na míru, který splní maximum požadavků s minimem kompromisů. Klient si často ani neuvědomuje, co vše je třeba designérovi sdělit, a tak kladení otázek není vtíravost, ale nutnost.
Někdy si klient není jistý, co vlastně chce, není schopen si udělat představu nebo má nereálné přání…
Dost často se stává, že investor má tolik požadavků na prostor, že je není možné reálně splnit. (Často jde o nepraktické kuchyňské ostrůvky, barové pulty nebo příliš malé a nepraktické šatny atd.). Přichází na řadu umění vysvětlit. Úkolem designéra není sem vše umístit za každou cenu, ale vysvětlit, nabídnout řešení a vyhodnotit pro a proti. To bývá dost často tím nejsložitějším, ale také nejužitečnějším bodem. Rozdílné požadavky ze strany manželského páru a jejich uspokojení a nalezení kompromisu je pak ještě o kategorii výš.
Nabídek na návrhy interiérů se v médiích i jinde objevuje čím dál více. Co je zárukou profesionality?
Odbornost a praxe. Samozřejmostí by mělo být odborné vzdělání. Za to je považováno u profesionálů několikaleté studium a nikoli několikadenní kurz. Interiérový designér musí znát nejen ergonomii, typologii, prostorové členění, ale také materiály na nábytek, podlahy, stěny atd. a technologii výroby řady prvků. Nezbytností jsou technické znalosti z oblasti osvětlení, staveb, kování, akustiky a podobně.
Jistou zárukou dotažení projektu do konce je delší praxe. Nejde však jen o praxi při navrhování, ale také při realizacích. Na papíře je možné vše a realita s sebou přináší mnohá omezení, komplikace a hledání nových řešení za běhu. Proto pokud budete procházet reference, zaměřte se hlavně na fotografie realizací, nikoli jen vizualizací. Hotový interiér je totiž výsledek, nikoli pouze výstup na papíře.
Čemu je ještě dobré při hledání designéra věnovat pozornost?
Pokud má interiérový designér delší praxi, dost často jeho práci poznáte podle rukopisu. To je také jedno z hledisek výběru konkrétního designéra. Pokud se vám realizace vytvořené dle jeho návrhů líbí a v tomto duchu byste chtěli mít svůj interiér, je dost velká pravděpodobnost, že to dobře dopadne. První osobní schůzka je však podmínkou, abyste se poznali a zjistili, zda to bude fungovat. Vlastní bydlení je velmi intimní a citlivá věc a designéra nelze vybírat stejně jako instalatéra či elektrikáře.
Kvalitně zpracovaný půdorys či pohled na stěnu (vpravo) pomůže klientovi vytvořit si představu o uspořádání prostoru, výběru barev a materiálů.
Co tedy od spolupráce s profesionálem očekávat?
Interiérový návrhář vás musí vyslechnout, poradit, odborně zpracovat návrh a podklady pro realizaci a být na příjmu, když dojde na realizaci. Nečekejte, že bude vědět naprosto vše. Měl by ale vědět, kde hledat pomocnou ruku. To platí například v oblasti svítidel u speciálních projektů, specialistů na podlahy, čalounění atd. Od interiérového designéra nečekejte návrh zahrady nebo statický výpočet. A pokud se do toho pustí, začíná to zavánět všeumělstvím a pohromou.
Jak budou vypadat návrhy?
Určitě je třeba, abyste před objednáním služby věděli, jak budou návrhy vypadat a dle čeho budete rozhodovat o svém budoucím interiéru. Mohou to být kresby v ruce, půdorysy a pohledy na stěny vytvořené pomocí softwaru nebo vizualizace – fotorealistické i běžné, opět vytvořené na počítači. To, jak projekt vypadá, respektive jakou má formu, však není zásadní. Důležité je, abyste z něj pochopili vše vy i realizační tým. Nezapomeňte, že fotorealistické vizualizace trvá delší dobu zpracovat, a to se také projeví na ceně projektu. Neznamená to, že když je návrh vytvořený v ruce, je horší – jen má jinou podobu. A to je třeba brát v potaz. Klíčové jsou pak vzorky všech materiálů od nábytku přes podlahy až po textil.
Kvalitně zpracovaný půdorys či pohled na stěnu (vpravo) pomůže klientovi vytvořit si představu o uspořádání prostoru, výběru barev a materiálů.
Od čeho se odvíjí cena práce interiérového designéra?
Výpočet ceny za návrh interiéru se různí. Někteří chtějí procentuální částku z realizace, tzn. čím dražší materiály použijete, tím je návrh dražší. Jiní počítají cenu za metry čtvereční, což může být jednoduché na výpočet, ale nemusí to odpovídat náročnosti. Také je možné účtovat dle hodinové sazby. Hodina může stát od 500 Kč do několika tisíc korun. Velmi časté jsou ceny za místnost dle její náročnosti. Malá komplikovaná koupelna v podkroví zabere mnohem více času než luxusně velký obývací pokoj s minimem nábytku. Cena vychází také z náročnosti projektu, často je fotorealistická vizualizace nadstavbou a není v projektu nutná. Může vás však stát i polovinu ceny za projekt. Cenu může ovlivňovat i počet konzultací. Některým stačí jedna až dvě konzultace, jiní klienti jich vyžadují více, a tak musí připlatit. Dalším faktorem je, zda vám návrh zpracovává velká firma, která má i velkou režii, nebo fyzická osoba (OSVČ). Mezi poslední a významné faktory ceny patří prestiž, odbornost a vytíženost designéra.
S jakou minimální částkou je tedy třeba orientačně počítat?
Běžná základní cena návrhu bez konzultace vychází za jednu místnost od 5 tis. Kč, může vás však stát i několikrát více, když budete velmi nároční. Pokud je cena enormně nízká, o něčem to svědčí. Designér si nevěří, nemá zakázky, nebo se tímto oborem vůbec neživí a má ho spíše jako koníčka. Také je otázkou, zda používá legální software a co vše za tak nízkou cenu vlastně získáte.
Vybírejte tedy racionálně, ale nezapomeňte na intuici. Musí se vám spolupracovat dobře. Když to „skřípe“ již na začátku, nevěstí to dobrý výsledek. A nebojte se, pokud se rozhodnete pro správného designéra, nebudou to vyhozené peníze. Ušetří vám čas, vyladí interiér do detailu a prakticky a dost často ušetří i zajímavý obnos. Tak se jeho práce zaplatí a možná vám i něco zbude. Šťastnou volbu a pohodové bydlení!